Szkoła podstawowa

Obecny budynek szkoły powstał w roku 1886. Przedtem dzieci chodziły na lekcje do wynajętego pomieszczenia w budynku wiejskim, a przed tym do odległego o 4 km Bieździadowa.Pierwszym jej dyrektorem był Klinowski.
W roku 1903 w czasie nasilającej się bardzo mocno germanizacji wybucha strajk polegający na braniu przez chusteczka niemieckich podręczników. Po trzech dniach jednak kończy się karami grzywny i innymi rygorami szkolnymi (jak stwierdza kronika szkolna z tego czasu)
W czasie I wojny nasilają się żądania polskiej szkoły. Dzieci nie przynoszą do szkoły niemieckich podręczników. Stan taki trwał niemal do końca wojny.
W roku 1921 przybył do szkoły z Małopolski Kazimierz Frączek, który do roku 1967 był jej dyrektorem.
W czasie okupacji w budynku szkoły założono obóz jeniecki dla Anglików. Istniał on do kwietnia 1941 roku. Następne dwa lata to obóz karny dla Polaków. Od kwietnia 1943 do stycznia 1945 był tu szpital dla Niemców chorych na choroby zakazne.
Po wojnie nauczała jako pierwsza Helena Rogacka. Z czasem przybywali na dawne miejsce pracy inni nauczyciele.

W roku szkolnym 2001/2002 zajęcia w Szkole Podstawowej w Chrzanie rozpoczęły się w dwóch budynkach. W budynku znajdującym się w Chrzanie miały swoje zajęcia dzieci do klasy III, natomiast uczniowie klas IV – VI w budynku znajdującym się we wsi Stęgosz.

źródło: http://www.szkolachrzan.ovh.org/

Szkoła Postawowa w Chrzanie
Szkoła Postawowa w Chrzanie
Sala przy Szkole Postawowej w Chrzaniestat4u

<!–
s4uext=s4upl();
document.write('stat4u‚)
//–>

stat4u

Reklamy